“Bojujeme s jednorázovým odpadem, ale děláme to správně.
Vyrábíme v Evropě za férových podmínek pro dodavatele
a bez zbytečných emisí.”
– Hana Fořtová a Tereza Dvořáková
Zakladatelky
“Bojujeme s jednorázovým odpadem, ale bereme to vážně.
Víme, že položit Frusack na prodejny prostě nestačí. ”
“Bojujeme s jednorázovým odpadem, ale děláme to správně.
Vyrábíme v Evropě za férových podmínek pro dodavatele
a bez zbytečných emisí.”
– Hana Fořtová a Tereza Dvořáková
Zakladatelky
“Bojujeme s jednorázovým odpadem, ale bereme to vážně.
Víme, že položit Frusack na prodejny prostě nestačí. ”
“Bojujeme s jednorázovým odpadem, ale děláme to správně.
Vyrábíme v Evropě za férových podmínek pro dodavatele
a bez zbytečných emisí.”
– Hana Fořtová a Tereza Dvořáková
Zakladatelky
“Bojujeme s jednorázovým odpadem, ale bereme to vážně.
Víme, že položit Frusack na prodejny prostě nestačí. ”
“Bojujeme s jednorázovým odpadem, ale děláme to správně.
Vyrábíme v Evropě za férových podmínek pro dodavatele
a bez zbytečných emisí.”
– Hana Fořtová a Tereza Dvořáková
Zakladatelky
“Bojujeme s jednorázovým odpadem, ale bereme to vážně.
Víme, že položit Frusack na prodejny prostě nestačí. ”

O Frusacku

Proč Frusack
Když se v roce 2014 zrodil nápad vytvořit Frusack, udržitelnost určitě nebyla slovem, na které narazíte na každém rohu. Dnes už víme, že klimatická změna je jednou z největších globálních hrozeb současnosti. Stejně jako víme, že jednorázové plasty ohrožují život v oceánech, jejich produkce přiživuje s rostoucí tendencí ropný průmysl a i přes velký pokrok na straně třídění a recyklace, se světová výroba plastů rok od roku zvyšuje. Dá se vůbec mezi těmi informacemi najít něco pozitivního? Třeba už jen to, že se situace začala na globální úrovni intenzivně řešit a podnikají se první kroky. Klimatickou změnu nechceme ani v nejmenším zlehčovat, ale zastrašování vede jen ke stresu a beznaději. Tak se na to pojďme podívat pozitivně. Každá změna a dobrá zpráva se počítá. Pojďte s námi udělat první krok a inspirovat k prvním krokům někoho dalšího. A proč právě Frusack?

Protože mikrotenové sáčky jsou zbytečnost
Ročně jich každý z nás spotřebuje až 400. V ČR je to přes 4 miliardy kusů za rok. Jeden přitom používáme v průměru 20 minut a v nejlepším případě je vyhodíme do tříděného odpadu. Věděli jste ale, že mikrotenové sáčky nelze recyklovat? Jsou vyrobeny z nekvalitního plastu, pro který už není další využití. Končí tak často na skládkách a odtud se s prvním poryvem větru dostanou do přírody.

Protože to děláme bez uvozovek
Nekvalitní polyester, levná práce, transport z Asie a sáček, který si koupíte za 9,90 Kč. Ano, taky tento recept na “udržitelný” business známe, ale nevaříme podle něj. Uvozovkám jsme nikdy nedali šanci. I když by to byla nejziskovější a nejjednodušší cesta. Ale s udržitelností by neměla nic společného. Místo toho jsme spojili síly s odborníky, vyvinuli pevný materiál ze 100% PLA (polymléčná kyselina) kompostovatelného vlákna na bázi rostlinného škrobu bez přidaných aditiv a hlavně… bez ropy. Z vlákna vyrobeného ve Švýcarsku pak v ČR tkáme, pleteme, šijeme, v chráněné dílně Frusack zabalíme a pošleme rovnou k Vám.

Protože se známe s Jaroslavem
Udržitelné produkty dávají smysl pouze tehdy, pokud jsou vyráběny skutečně šetrně a eticky. Vyrábíme v Evropě a za férových podmínek pro ty, pod jejichž rukama Frusack vzniká. Od vlákna až po balení. A jsme s nimi v každodenním kontaktu. Známe se nejen s Jaroslavem, ale taky s Annou, Matthiasem, Vladimírem nebo Miroslavem. A víme, že každý z nich zajišťuje zaměstnancům férové podmínky. Třeba šití Frusacku nyní probíhá v srdci Pálavy. No není to lepší než přelidněný sweatshop v průmyslové zóně s mizivou sumou na výplatní pásce?

Protože nám záleží na tom, kde Frusack skončí
Frusack není vyroben z polyesteru, ale z kompostovatelného vlákna na bázi kukuřičného škrobu. Materiál neobsahuje žádná dálší aditiva, která se běžně do PLA přidávají (prověřeno VUT v Brně). V průmysvlové kompostárně se tedy rozloží za 8-12 dní. Kompostování však není dostupné všude, proto jsme se s VUT v Brně pustili i do vývoje systému recyklace. Z recyklovaných sáčků Frusack už umíme vyrobit kalibrovanou strunu pro 3D tisk a dát jí další využití. Pokud nemáte po ruce hnědou popelnici na bioodpad a nechcete Frusack vyhodit do smíšeného odpadu, pošlete ho zpět k nám a my se postaráme o jeho šetrnou likvidaci nebo další využití – více zde. Hlavně si pamatujte, že Frusack NEPATŘÍ do tříděného plastu!

Protože Frusack není jenom sáček
Frusack jsme vytvořili, abychom pomohli snížit množství jednorázového odpadu. Položit Frusack na pulty obchodů ale nestačí. Od začátku svůj úkol bereme mnohem zodpovědněji. Více o našich aktivitách se můžete dozvědět v sekci Mise a udržitelnost.
Vlastnosti a použití
Frusack byl navržen tak, aby se stal tím nejlepším spojencem v boji s jednorázovými plastovými sáčky. Těch se ročně spotřebuje až 400 kusů na osobu. Můžeme je sice třídit, ale není možné je recyklovat. Taky se jich chcete zbavit? Frusack byl navržen tak, abyste si z každého nákupu odnášeli místo zbytečného plastu radost a dobrý pocit.

Jak Frusack používat
Nosíte s sebou do obchodu tašku na opakované použití? Skvělý start! Frusack funguje na stejném principu. Ať už vyrazíte na farmářské trhy nebo do supermarketu, mějte Frusack s sebou. Využijete ho na nákup ovoce, zeleniny a dalšího volně loženého zboží. Při každém nákupu tak ušetříte 3-5 mikrotenových sáčků a často si vysloužíte pochvalu na pokladně. Ve Frusacku můžete navíc potraviny přehledně skladovat a to i v lednici.

Frusack je praktický v každém ohledu
Průsvitný
Frusack je vyroben z pevného materiálu, který je však zcela průsvitný. Na kase tak prodavač zřetelně rozezná, co je uvnitř, bez nutnosti sáček otevírat.
Lehký
Frusack je velmi lehký (neváží více jak 12 g), na ceně tedy přidá minimálně. Zboží ale samozřejmě můžete nejprve zvážit a teprve poté vložit do sáčku. Skladnost materiálu neubere místo ani v kabelce, batohu nebo nákupní tašce.
Snadná a hygienická údržba
Frusack je sice vyroben z kompostovatelného vlákna, rozkládat se však začne až v ideálních podmínkách průmyslové kompostárny. Nečistoty z něj tak bez obav můžete odstranit pod tekoucí vodou nebo ho vyprat na 40 °C. Materiál není savý, rychle schne a díky hladkým vláknům se v něm tak nemnoží bakterie.
Vhodný pro skladování
Ve Frusacku můžete potraviny uložit i do lednice. Díky prodyšnosti materiálu se potraviny nezapaří a nepodléhají tak hnilobě. Stejně tak předčasně nedozrávají a vydrží déle čerstvé.
Lepení etikety s cenou
Nechtěli jsme zvyšovat váhu Frusacku přidáním pole k nalepování etiket. Ty snadno nalepíte kolem šňůry tak, aby byl čitelný čárový kód a zase je bez problému strhnete.
Další využití
Zdá se vám, že Frusack můžete využít i jinak? Máte pravdu! Kreativitě se meze nekladou. Skvělý je třeba na balení prádla či kosmetiky na cesty.
Mise a udržitelnost
Možná si říkáte, že třídíte odpad a tím děláte pro ochranu životního prostředí to nejlepší. Třídění odpadu je důležité a určitě se v něm snažte zdokonalovat! Spotřeba plastů ale jednoduše roste a je třeba ho začít redukovat. Věděli jste třeba, že mikrotenové sáčky vůbec recyklovat nelze? Stejně tak i spoustu dalších druhů plastů. Chceme se od začátku zasadit o snížení jejich spotřeby. A protože nám na tom opravdu záleží, tak dobře víme, že nestačí položit Frusack na prodejny.

Vzdělávací programy ve školách
Jaký je rozdíl mezi tříděním a recyklací? Jaké jsou jednorázové plasty a které můžeme snadno přestat používat?
Ve spolupráci s organizací Glopolis jsme v interaktivních hodinách proškolili stovky dětí na základních školách a budeme pokračovat.

Konference, přednášky a workshopy
Celé roky neúnavně přednášíme na konferencích, univerzitách, workshopech i ve velkých korporacích, a to nejen u nás, ale i v zahraničí.

Vývoj systému recyklace pro Frusack
Frusack nepatří do žluté popelnice na třídění plastu. Lze ho kompostovat v prostředí průmyslové kompostárny. Taková možnost však není dostupná všude. Principy cirkulární ekonomiky se odrážejí ve všem, co děláme. Spojili jsme se proto s Fakultou chemickou pod VUT v Brně a pracujeme na vývoji recyklační linky pro PLA. Z Frusacku tak už teď umíme vyrobit kalibrovanou strunu pro 3D tisk a dát mu tak další využití. Pokud nemáte přístup k popelnici na bioodpad a nechcete Frusack vyhodit do smíšeného odpadu, zašlete ho zpět k nám. My se postaráme o jeho šetrné zpracování v naší spřátelené kompostárně nebo přispěje k vývoji právě na VUT. My vás za to odměníme 20% slevou na nákup produktů na našem e-shopu. Pro více info nás kontaktujte skrz kontaktní formulář.

S Youth, Speak Up proti plastům v Poslanecké sněmovně
Při Poslanecké sněmovně ČR vedeme skupinu, která spolupracuje s odborníky a společně se zástupci mládežnických organizací politických stran a poslanci zpracováváme návrhy právních úprav. V roce 2019 jsme například do přípomínkového řízení k Novele zákona o obalech navrhli povinnost informovat o škodlivosti jednorázových plastů na prodejnách potravin. Proč? Chceme zvýšit informovanost a motivovat zákazníky ke změně. Více o iniciativě Youth, Speak Up naleznete zde.

Bok po boku s velikány
Velké korporace jsou často ve spojení se znečišťováním životního prostředí hlavním terčem kritiky. Nikam ale nezmizí a jejich směřování je pro zlepšení situace zásadní. A my máme radost, že místo greenwashingu se začínají objevovat skutečné činy. Bok po boku s Unilever jsme přispěli ke kampani O kousek lepší Česko a Slovensko, s globální značkou udržitelného funkčního oblečení Icebreaker jsme vytvořili dárkové Zero Waste Kity, přednášeli jsme pro Loreal v rámci Sustainability Week a s potravinovým řetězcem Albert uvádíme Frusack do všech prodejen v ČR.

Frusack je hrdým členem Asociace společnské odpovědnosti
Asociace společenské odpovědnosti (A-CSR) je největší iniciativou společenské odpovědnosti (CSR) a Cílů udržitelného rozvoje (SDGs) od OSN v Česku. Prostřednictvím aktivního dialogu se státem A-CSR významně ovlivňuje a vytváří CSR politiku a agendu udržitelného rozvoje v Česku. Bok po boku s velkými i malými společnostmi tak táhneme za jeden provaz.
Časté dotazy

K čemu Frusack slouží?
Frusack slouží jako náhrada jednorázových mikrotenových sáčků, které používáte pro nákup ovoce, zeleniny a dalšího volně loženého zboží. Pokud vám přijdou miliardy mikroteňáků ročně jako zcela zbytečný odpad a nechcete k číslu svojí spotřebou přispívat, Frusack bude vaším nejlepším společníkem. Je ale skvělý také na balení prádla na cesty nebo skladování potravin.

Jak Frusack používat?
Frusack s sebou noste opakovaně na nákupy. Zboží do něj jednoduše naložíte, zvážíte a etiketu nalepíte na šňůru. Zkuste si spočítat, kolik sáčků ročně jste tak ušetřili! No není to skvělé?

Z čeho je Frusack vyroben?
Frusack je vyroben z PLA (polymléčná kyselina) na bázi kukuřičného škrobu bez jakýchkoliv aditiv. Pro výrobu tak není zpracovávána ropa, ale jsou využívány zbytky rostlin, které nejsou vhodné jako strava ani krmivo pro zvířata. Etiketa a nitě jsou z bavlny, šňůra z viskózy (polymer celulózy) a balení z recyklovaného papíru.

Kde je Frusack vyroben?
Vlákno je vyráběno v prémiové kvalitě ve Švýcarsku. Všechny další kroky už probíhají v České republice. Pletení metráže, šití, balení nebo výroba komponent – to vše probíhá u nás za férových podmínek pro dodavatele.

Mohu s Frusackem do supermarketu?
Stokrát ano! Do Frusacku zboží naložíte stejně jako do mikrotenového sáčku a projdete přes pokladnu. Často navíc ještě s pochvalou od obsluhy.

Mohu do Frusacku nakoupit pečivo?
Určitě ano. Díky tomu nepoužijete zbytečný sáček. Doma pak pečivo doporučujeme přednat do chlebníku, zabalit v hluboké míse do utěrek z přírodních materiálů a nebo mít připraven jeden ziplock sáček, který budete dlouhodobě na uchovávání pečiva používat.

Mohu ve Frusacku potraviny skladovat?
Frusack je pro skladování v lednici i mimo ni velmi praktický a pomůže Vám vše držet organizované. Materiál je prodyšný, potraviny se v něm tedy v lednici nezapaří a nepodléhají hnilobě. Mimo lednici zase díky prodyšnosti urychleně nedozrávají a vydrží déle čerstvé.

Jak se o Frusack starat? Lze ho prát?
Ano, vlákno z PLA není savé a většinu nečistot lze opláchnout pod tekoucí vodou. Frusack však můžete prát také v pračce na 40 °C. Sušte ho volně zavěšený a nevystavujte působení vysokých teplot. Do Frusacku nepatří ostré předměty. Frusack dlouho nemáčejte a nečistoty vždy opláchněte ihned.

Jak dlouho mi Frusack vydrží?
Frusack je vyroben z velmi pevného materiálu. Vlákno se začne rozkládat až při dlouhodobém působení teplot nad 53 °C. Záruku od nás máte na dva roky. Může vám však v závislosti na intenzitě používání vydržet i dlouhá léta.

Je Frusack bezpečný pro uchovávání potravin?
Frusack je atestován pro kontakt s potravinami. Můžete si tak být jisti, že neobsahuje žádné nebezpečné látky.

Kam Frusack vyhodit na konci životního cyklu?
Frusack NEPATŘÍ do žluté popelnice na třídění plastu. Lze ho kompostovat v prostředí průmyslové kompostárny, kam se sváží odpad z kontejnerů na bioodpad. Taková možnost však není dostupná všude. Principy cirkulární ekonomiky se odrážejí ve všem, co děláme. Spojili jsme se proto s Fakultou chemickou pod VUT v Brně a pracujeme na vývoji recyklační linky pro PLA. Z Frusacku tak už teď umíme vyrobit kalibrovanou strunu pro 3D tisk a dát mu tak další využití.
Pokud nemáte přístup k popelnici na bioodpad a nechcete Frusack vyhodit do smíšeného odpadu, zašlete ho zpět k nám. My se postaráme o jeho šetrné zpracování v naší spřátelené kompostárně nebo přispěje k vývoji právě na VUT. My vás za to odměníme 20% slevou na nákup produktů na našem e-shopu. Pro více info nás kontaktujte skrz kontaktní formulář.

Proč Frusack stojí tolik?
Nekvalitní polyester, levná práce, transport z Asie a recept na “udržitelný” business je na světě. Takový sáček si koupíte za 9,90 Kč. Ano, taky ho známe, ale nevaříme podle něj. Uvozovkám jsme nikdy nedali šanci. I když by to byla nejziskovější a nejjednodušší cesta. Ale s udržitelností by neměla nic společného.
Místo toho jsme spojili síly s odborníky, vyvinuli pevný materiál ze 100% PLA (polymléčná kyselina) kompostovatelného vlákna na bázi rostlinného škrobu bez přidaných aditiv a hlavně – bez ropy. Z vlákna vyrobeného ve Švýcarsku pak v ČR tkáme, pleteme, šijeme, v chráněné dílně Frusack zabalíme a pošleme rovnou k Vám.
Udržitelné produkty dávají smysl pouze tehdy, pokud jsou vyráběny skutečně šetrně a eticky. Vyrábíme v Evropě a za férových podmínek pro ty, pod jejichž rukama Frusack vzniká. Od vlákna až po balení. Víme, že každý z našich partnerů zaměstnancům férově platí a zajišťuje jim ty nejlepší podmínky. Třeba šití Frusacku nyní probíhá v srdci Pálavy. No není to lepší než přelidněný sweatshop v průmyslové zóně s mizivou sumou na výplatní pásce?


Nenašli jste, co jste hledali? Nevadí, jsme tu pro vás – ozvěte se nám přes kontaktní formulář nebo na info@frusack.com.